Яндекс.Метрика
Понедельник, 20.05.2024, 15:52
Приветствую Вас Гость | RSS

Мой сайт

ФОРМУВАННЯ ПОСУДУ.

     


  

   Для виробництва різноманітних квіткових горщиків, мисок і піддонника головним знаряддям служить формовальний гончарний верстат або коло, на якому легко і зручно можна виробляти будь-яку посуд, у якої кругле обрис. Він складається із залізного вертикального вала, на нижньому кінці якого є у вигляді великого кола махове (краще дубове) колесо, а на верхньому кінці затверджений диск; вал з маховим колесом і диском затверджений на помості столу і бруска в подпятнике і підшипнику так, що може легко обертатися при найменшому впливі на махове колесо. 

     Робочий вмощується біля верстата і додає маховику, а отже й диска, обертальний рух від руки, а потім вже підтримує і регулює його ногою. Потім він кладе шматок глини, необхідний для вироблення горщика, змочує цей шматок водою, спершу створюючи зі шматка тупий конус і в той же час, як диск крутиться, натискаючи великими пальцями обох рук на верхні частини оброблюваного шматка, а рештою на бічні. Таким чином працівник має повну можливість надавати масі різні форми. Остання мета особливо полегшується вживанням вкрай простого інструменту, званого "ножиком"; він представляє собою кленовий або залізну пластинку, розміри якої наступні: ширина 11/2-2 вершка і довжина 2-21/2 вершка; товщина по середині 1/5-1 / 6 вершків, але до країв "ножика", витончуючись, перетворюється на тупе загострення. На платівці, ближче до широкого краю, зроблено розріз, відповідний формі самого "ножика", і служить для протягування великого пальця при дії ножиком, який служить для знімання зайвої глини в різних місцях внутрішньої і зовнішньої поверхні горщика і встановлення відповідного відносини між верхнім діаметром горщика . Для того, щоб руки гончаря були завжди гладкими і слизькими, він час від часу, змочує їх у бовтанку з рідкої глини, що знаходиться в посудині відразу на столі, під руками. Під час роботи гончар сидить, як зображено на рис.5 рука його абсолютно вільні і знаходяться як раз на висоті диска. Робота на формувальному колі вимагає від гончаря значною спритності, але по відношенню до настільки простим предметів, як квіткові горщики, спритність та кмітливість купуються дуже скоро.

     У садовій і городній господарствах потрібні найрізноманітніші квіткові горщики, починаючи від дрібних в 2-21/2 дюйма у верхньому діаметрі і закінчуючи кадкообразнимі в 14-15 дюймів у верхньому діаметрі, вважаючи його по внутрішній лінії, тобто без товщини стінок.

     Як би не було велике розмаїття квіткових горщиків, їх відносять до наступних трьох типів:

     1 тип, в якому верхній діаметр, вважаючи за внутрішньою його лінії, дорівнює висоті горщика по схилу;

     2 тип - висота горщика дорівнює нижнього діаметра, по внутрішній його лінії, але паралельної нижньої поверхні дна.

     3 тип - висота горщика дорівнює подвоєному нижнього діаметра.

     У всіх типах нижній діаметр має становити 2 / 3 від верхнього діаметру, вважаючи по внутрішніх лініях. Величина горщиків належного типу зростає не за зовнішніми, але по внутрішніх лініях, при повній відповідності цих ліній.

     Якщо в майстерні роблять горщики горщики різних розмірів, то для кожного з них слід мати лекала, зроблені з жерсті або кленового дерева. Лекала повинні мати форму зрізаних рівнобедрених трикутників, причому нижній край лекала відповідає внутрішньому діаметру дна, а верхній - верхньому такого ж діаметру горщика. Необхідно, щоб внутрішня поверхня дна не була строго паралельної зовнішньої поверхні дна горщика, але мала б невеликий схил, спрямований до центру горщика, де роблять отвір; відповідно до цього нижньому краю лекал надають форму не строго паралельну верхньої лінії. Досвідчений гончар, за допомогою одного "ножика" може виробити необхідної форми горщик і додати верхній поверхні дна зазначену форму, але малодосвідченому, особливо, коли потрібно, щоб горщики даного типу і розмірів були суворо одноманітні, лекало принесе користь. Вставлене в горщик вже майже готовим, що утримується вертикально в площині діаметрів горщика, при повільному обертанні диска формовального кола лекало відразу додасть всій внутрішній поверхні горщика необхідної правильність. Залишається, вийнявши лекало і змочивши руки або шматок губки в глиняній бовтанки, випрасувати внутрішню поверхню, змити грудочки глини і зняти горщик з диска, що досягається тонкої мідним дротом, довжиною в 11 / 2 аршини, кінцями прив'язаною до паличок для зручності утримування дроту в руках , в той час коли нею працюють.

     Стінки квіткових горщиків не повинні бути дуже товсті, тому що важкі горщики взагалі небажані. Однак, чим ближче до дна, тим стінки повинні кілька товщати, але не більше, як на 1/4-1/3 порівняно з товщиною у верхнього краю. Залежно від якості глини і домішки до неї рослинних речовин, для додання горщика більшою пористості, що полегшує приплив повітря до коріння рослини, товщина стінок у верхнього краю горщика може становити 1/40-1/45 частину верхнього діаметру і відповідно більше у дна, якому теж надають збільшену на 1/4-1/3 товщину, з причини того, що нижній частині стінок і дну горщика доведеться витримувати найбільший тиск з боку землі, наповнює квітковий горщик.

     Коли горщик знятий з формовального кола, в центрі, проробляють водостічні отвори. Воно протикається палицею або пальцем (у дуже великих горщиках цих отворів роблять іноді 2 і 3, рівномірно розподіляючи по дну), неодмінно протикаючи зсередини назовні, так як при протилежному напрямі близько отвори утворюються закраінкі з глини, що заважають повному стоку води. Занадто великих отворів робити не слід, оскільки це спричинить за собою випадання землі і оголення країв коренів. Як правило, розмір водостічних отворів може мати діаметр, що не перевищує подвійної товщини стінки горщика у верхнього його краю. Коли ж у великому горщику роблять два-три отвори, то діаметр кожного з них не повинен перевищувати полуторної товщини стінок горщика у верхнього краю.

     Щодо піддонника під квіткові горщики, діаметр біля дна піддонника повинен бути на 1 / 25 частина більше зовнішнього діаметра дна біля горщика, а потім верхній внутрішній діаметр піддонника повинен бути на 1 / 3 більше такого ж діаметру дна, тобто між діаметрами піддонника утримується те ставлення, як і між діаметрами горщика. Товщина стінок і дна піддонника робиться на 1/25-1/33 частина більш товщини стінок горщика у дна, так як блюдце повинен витримувати вагу, що складається з ваги горщика, землі і рослини. Висота стінок піддонника по прямовисній лінії повинна становити 1/6-1/7 частину висоти горщика, вважаючи її зсередини від водостічного отвори до рівня з верхніми краями горщика.

     Якщо квіткові горщики не повинні бути сильно обжігаеми, то піддонника корисно, в обпалюваний горні, поміщати так, щоб полум'я і жар на них діяли сильніше, і вони краще обпікалися, що збільшить міцність піддонника і позбавить їх здатності вбирати вологу, особливо якщо доводиться підливати воду в блюдце.

     Що стосується плошок, то вони виробляються частіше більш значних розмірів, служать для потреб теплиць і оранжерей; вони представляють собою ні більше, як низькі квіткові горщики, висота яких найчастіше становить 1/4-1/3 верхнього (внутрішнього) діаметру миски. Виробляються миски з такої самої глини, як і квіткові горщики усього краще за лекалом, з одним або декількома водостічними отворами.


     

   колодец в волоколамске


  Для женщины, словесное поздравление в день рождения играет огромную роль! Всем известно, что «женщины любят ушами». А в день рождения желание слышать теплые слова и комплименты сильно, как никогда.


  

Форма входа
Поиск
Календарь
«  Май 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архив записей
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0